Maľovanie vtákov

Autor: Katarína Bagoči | 9.12.2011 o 17:44 | (upravené 10.12.2011 o 16:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  400x

Ležím a odpočívam. Pokoj na lôžku, žiadna námaha. Píšu mi, čo je so mnou, ako sa mám, či sa ešte vrátim, vraj som odpadla, vraj sa o mňa boja. Reči, klebety, prekrútené slová. Moje telo je teraz krehké zvnútra, je krehké tam, kde oči nedovidia. Lesklé papieriky od drahých bonbónov pokrčím a hádžem do koša. K tomu teplo kakaa. Mikulášsky dar, luxus v minimalizme, vzorky sladkého potešenia, niekto tu vie, čo mám rada.

Volám s mamkou, volá mi ocko, myslím, že je to neha. Volá mi sestrička, možno trištvrte hodiny a potom mi povie, že ma má rada. Cítim z nej radosť, ktorá nie je predstieraná.

Niekedy sa tak hrám, predstavujem si ľudí, ako sa pri mne tvária, čo mi hovoria, ako na mňa pôsobia, a na základe týchto pocitov potom hádam, čo ku mne cítia. Možno je to vycibrená vnímavosť a možno, ktovie, možno len obyčajná hlúpa mylná predstava, skreslenina.

Mala som plány, na týždeň, na mesiace, a možno ešte viac. No zrazu sa všetko scvrkáva do nutnosti žitia jedného dňa. Ach, pokora. Nedá sa nič robiť, Katarína, musíš sa učiť byť stelesnená pokora. Chcela si sa prácou a zamestnaním vyhnúť byť v blízkosti vlastného ja. Chcela si mať veci na porádku, byť usporiadaná, no vlastná duša si ťa uchmatla a prinútila sa s ňou konfrontovať, doviedla ťa k chaosu a uvedomeniu, že nemôžeš mať veci vo svojich rukách. Aby si pochopila, že usporiadanosť a poriadok nie sú právom tvojho života.

Nie si z cukru, nesmieš byť cintľavka, lebo pamätaj, že krehkosť tvojho tela sa teraz ukrýva tam, kde ľudské oči nedovidia a preto je aj tvoja sila ukrytá vo vnútri, aby túto krehkosť chránila.

Teraz mám čas, tak čítam: Knihu byliniekMichela Fabera, tieto poviedkové chuťovky, ich absurdnosť, zvláštnosť, magickosť a možnosť interpretácií, ktoré sú priamkou, tak nemajú konca kraja, môže byť, to je niečo pre mňa.

Chcela by som pracovať s voňavým korením, do cesta na štólu vpracovávať škoricu a hrozienka, a potom ju krájať. Listovať hrubočiznou encyklopédiou a pozerať na rôzne druhy vtáctva, lebo vtáky a rekordy prírody, aj to je niečo pre mňa.

A chcela by som to všetko čo sa deje prijímať aspoň tak ako (do)teraz a podobať sa tej krásnej žene v mojom veku, čo mi nedávno písala, že má svoje dieťa už pol roka doma a je veľmi šťastná, že z neho nebola ani raz nervózna alebo nahnevaná a keď k nemu v noci vstáva, aby ho nakojila, alebo prechádza okolo nemocnice, kde rodila, tak sa usmieva. A po večeroch maľuje na hodváb.

 

obrázok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?