Odtiene: sivá a hnedá

Autor: Katarína Bagoči | 19.1.2011 o 18:30 | (upravené 19.1.2011 o 20:17) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  875x

Cestou z práce ma prekvapil dážď. Začala som utekať, nevyhýbať sa kŕčovito mlákam, až sa mi myšlienky rozutekali a rozspomínali na prvý kontakt bretónskeho pobrežia a nás. Vystúpili sme z vlaku a všetko bolo čudné, neprímorské, tmavé. Domnelou cestou k nášmu miestu nás viedol francúzsko-guayanský černoch. Kráčali sme strnulí a ja som Boriskovi šepkala do uška, že sa bojím, že čo ak s nami niečo urobí, že čo ak nás zavedie inam, že čo ak sa k nám jeho kumpáni cestou pripoja. So vzrušujúcim pocitom, že sa pred tým cudzincom môžem takto poslovensky obávať.

 

Pršalo, lialo, nebolo vidno žiaden oceán, ani len jeho náznak, hoci som po tom veľmi túžila. Len mestečko, tiché, v pološerovom opare, ružové, kamenné, modré, labyrintové. Milé.

Tak mi to všetko pripomenul ten dážď a doteraz sa mi o tej francúzskej poézii sníva. Veď medové týždne, počkajte si nás...

tma4.jpg

 

Realita

Ale pred tým všetkým, pred myšlienkami na zmoknutie a dážď bola bežná realita. Decká, ich reči, ich hluk, ich obrovské oči, obrovské strachy. Ich otázky, krása, otázky a krása.

Po dnešnom prvom sedení s malým J.: nádherný, veľké oči, tmavé vlasy, rozvedení rodičia, jeho strach. Sedíme oproti sebe a sme náramne krehkí. Obaja.  Každý po svojom, s krehkosťou svojou vlastnou. Cítim to. Je v tom poézia aj neudržateľná realita. Spýta sa ma, či tu ešte niekedy príde.

„A chcel by si?"

„Ja by som rád."


Mená a ich priezviská

V obuvi sme vyberali vhodné a pekné topánky. Ťažko nájditeľná kombinácia. A v tom dievčatko, tá Veronika. Hovorím, že to je tým priezviskom zo série podobných môjmu. Mám rada mená a ich priezviská a keď si prezerám triedne knihy, zaujímajú ma viac ako známky. Krása a ľubozvučnosť tých priezvísk, a potom mojej sestre hovorím, ktoré by sa hodili k tomu môjmu, budúcemu. Ach, Bože, je to krásne.

Mám rada, keď sa po tebe vešajú sestrine deti, tá prostredná, ktorá, keď ma vidí vchádzať do dverí, spýta sa: a kde je Bojis. A potom tvoje tričko, na chrbte špinavé od čokolády. A ja si predstavím, čo s ním asi mohli robiť a poviem, nevadí, ja ti ho vyperiem. Rada, s láskou.

Dnes som sa na chodbe stretla s tou speváčkou, čo má ročnú Katku. Malú, rovnakú ako jej súrodenci aj jej rodičia. Podoba všetkých so všetkými. Minule som sa k jej mame a k nej prihovorila a dnes mi povedala: Katka má dnes rok, ty si tiež Katka, však?

A ja som sa vtedy veľmi tešila. On by sa ma spýtal, či som tú Katku chcela znovu ukradnúť a ja by som odpovedala: nie, ja by som si takú malú Katarínku chcela zadovážiť inak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ďalšia šanca na referendum o brexite? Podporil ho Blair aj Farage

Aj Briti si myslia, že ak by o brexite hlasovali druhýkrát, rozhodli by inak.

SVET

Babiša a Faltýnka vydajú na trestné stíhanie

Babiš v prejave zopakoval, že kauza je podľa neho zmanipulovaná.

PLUS

Psích dobyvateľov kozmu obetovali v mene komunizmu

Prvý psí kozmonaut mal byť pekný.


Už ste čítali?