Maľovanie vtákov

Autor: Katarína Bagoči | 9.12.2011 o 17:44 | (upravené 10.12.2011 o 16:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  449x

Ležím a odpočívam. Pokoj na lôžku, žiadna námaha. Píšu mi, čo je so mnou, ako sa mám, či sa ešte vrátim, vraj som odpadla, vraj sa o mňa boja. Reči, klebety, prekrútené slová. Moje telo je teraz krehké zvnútra, je krehké tam, kde oči nedovidia. Lesklé papieriky od drahých bonbónov pokrčím a hádžem do koša. K tomu teplo kakaa. Mikulášsky dar, luxus v minimalizme, vzorky sladkého potešenia, niekto tu vie, čo mám rada.

Volám s mamkou, volá mi ocko, myslím, že je to neha. Volá mi sestrička, možno trištvrte hodiny a potom mi povie, že ma má rada. Cítim z nej radosť, ktorá nie je predstieraná.

Niekedy sa tak hrám, predstavujem si ľudí, ako sa pri mne tvária, čo mi hovoria, ako na mňa pôsobia, a na základe týchto pocitov potom hádam, čo ku mne cítia. Možno je to vycibrená vnímavosť a možno, ktovie, možno len obyčajná hlúpa mylná predstava, skreslenina.

Mala som plány, na týždeň, na mesiace, a možno ešte viac. No zrazu sa všetko scvrkáva do nutnosti žitia jedného dňa. Ach, pokora. Nedá sa nič robiť, Katarína, musíš sa učiť byť stelesnená pokora. Chcela si sa prácou a zamestnaním vyhnúť byť v blízkosti vlastného ja. Chcela si mať veci na porádku, byť usporiadaná, no vlastná duša si ťa uchmatla a prinútila sa s ňou konfrontovať, doviedla ťa k chaosu a uvedomeniu, že nemôžeš mať veci vo svojich rukách. Aby si pochopila, že usporiadanosť a poriadok nie sú právom tvojho života.

Nie si z cukru, nesmieš byť cintľavka, lebo pamätaj, že krehkosť tvojho tela sa teraz ukrýva tam, kde ľudské oči nedovidia a preto je aj tvoja sila ukrytá vo vnútri, aby túto krehkosť chránila.

Teraz mám čas, tak čítam: Knihu byliniekMichela Fabera, tieto poviedkové chuťovky, ich absurdnosť, zvláštnosť, magickosť a možnosť interpretácií, ktoré sú priamkou, tak nemajú konca kraja, môže byť, to je niečo pre mňa.

Chcela by som pracovať s voňavým korením, do cesta na štólu vpracovávať škoricu a hrozienka, a potom ju krájať. Listovať hrubočiznou encyklopédiou a pozerať na rôzne druhy vtáctva, lebo vtáky a rekordy prírody, aj to je niečo pre mňa.

A chcela by som to všetko čo sa deje prijímať aspoň tak ako (do)teraz a podobať sa tej krásnej žene v mojom veku, čo mi nedávno písala, že má svoje dieťa už pol roka doma a je veľmi šťastná, že z neho nebola ani raz nervózna alebo nahnevaná a keď k nemu v noci vstáva, aby ho nakojila, alebo prechádza okolo nemocnice, kde rodila, tak sa usmieva. A po večeroch maľuje na hodváb.

 

obrázok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?