Poudre

Autor: Katarína Bagoči | 12.6.2012 o 15:46 | (upravené 2.8.2012 o 15:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  377x

Stáli pred nami otec s malým chlapcom. Chlapec sa svojou tvárou lepil na otcovu drsnú tvár. Zaznamenala som túto blízkosť, cvakla svojím vnútorným fotoaparátom a v hlave sa mi vtedy zomlelo:

veď dieťa, to je telo z môjho tela, kosť z mojich kostí, lono vyplnené otáznikom, tajomstvom, maternica zafarbená naružovo, jej masívny opuch, vitálny pulz, nádej a viera v pokriveného človeka, habkajúceho, keď má názorne predviesť slovo život, nádej v ženu, uložená do jej útrob. Predstavujem si pupočnú šnúru, večný a neodstrihnuteľný most, tenkú šnúrku, balans na ňom je mojím intímnym spoločníkom. Nedá sa - byť matkou a nebyť krehkou.

Ticho okolo dieťaťa je krásou. Predstavujem si, že matka je žena, ktorá sa potáca dňom s táckou na rukách s hrkotajúcou porcelánovou čajovou súpravou, túži slúžiť, túži (sa) nerozlievať, nerozbíjať, túži sa starať o krehkosť, o niekoho miliónkrát slabšieho.  Nedokáže o tom hovoriť veľa, pretože by ju to zlomilo. Túži si ľahnúť, keď nastane koniec mája, jar a potom leto a viesť tichý rozhovor so svojím, pri nej ležiacim, neviditeľným dieťaťom.  Vytvárať niečo pekné a potom prijímať túto nestálosť, nedokonalosť, pretože všetko pekné v tomto svete je pre ňu iba zrkadlovým odrazom (to, že túžiš po kráse znamená, že túžiš po Bohu). V tom je sila - chcieť budovať, aj keď na mňa striehne zbúrateľnosť. Stávam sa statočnejšou. Chválim sa sama sebe túžbou starať sa o niekoho slabšieho, niesť záťaž ako ozdobu. Silnieť, silnieť aj v tom, aby matka v niektorý deň pomenovala svoju slabosť, povedala Bohu: dnes sa staraj ty, dnes pre toto dieťa nedokážem byť dostatočnou ochranou. Ale bude lepšie, v iné dni, predvediem ti svoju silu, schopnosť byť oporou, byť starostlivou. V statočnosti, v jej narastaní  je radosť.

 

fotka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?